ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
ΕΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΧΟΛΗΣ

Τι είναι τα ΓΡΑ.Σ.Ε.Π.

Τα  ΓΡΑ.Σ.Ε.Π.  οφείλουν την ύπαρξή τους στο Ν.2525/1997. Με το νόμο αυτό επιδιώκεται εκτός των άλλων και η αναβάθμιση του θεσμού του Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Στόχοι του Γραφείου  Σ.Ε.Π. είναι:
* Να διευκολύνει τους/τις  μαθητές/τριες στην προσωπική τους ανάπτυξη και αυτογνωσία.
* Να εξοικειώσει τους/τις μαθητές/τριες στην πληροφόρηση ως επικοινωνιακή διαδικασία, με έμφαση στη σημασία της ανάπτυξης δεξιοτήτων ενεργού αναζήτησης, κριτικής επεξεργασίας και αξιοποίησης της πληροφορίας.
* Να βοηθήσει τους/τις μαθητές/τριες να λύνουν προβλήματα και να παίρνουν αποφάσεις, μέσα από δραστηριότητες που τους δίνουν την ευκαιρία να βιώνουν παρόμοιες καταστάσεις, με σκοπό την ανάπτυξη της προσωπικής ωριμότητας.
* Να διευκολύνει το στόχο της μετάβασης των νέων ανθρώπων προς τον κόσμο της εργασίας, διευρύνοντας τις εμπειρίες των μαθητών/τριών, με ποικίλες και σύνθετες δραστηριότητες μέσα και έξω από το σχολείο.

Το Γραφείο Σ.Ε.Π.
Στηρίζει: την εφαρμογή του Σ.Ε.Π. στη σχολική μονάδα.
Απευθύνεται: στους/στις μαθητές/τριες, στους γονείς, στους/στις εκπ/κούς και στους/στις αποφοίτους.
Διαθέτει: βιβλιοθήκη με βιβλία και πληροφοριακό υλικό σχετικά με τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές επιλογές των μαθητών/τριών.
Είναι εξοπλισμένο: με υπολογιστές οι οποίοι συνδέονται στο internet, για την καλύτερη και ταχύτερη πληροφόρηση μαθητών/τριών και γονέων.
Οργανώνει: Εκδηλώσεις - Ημερίδες- Επισκέψεις για θέματα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού.
Στελεχώνεται: από επιμορφωμένους/ες Καθηγητές/τριες-Συμβούλους Σ.Ε.Π.
Ενημερώνει: Γυμνάσια και Λύκεια

Το ΓΡΑ.Σ.Ε.Π. Καλαμαριάς