ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
ΕΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΧΟΛΗΣ

Γενικά για τις ΕΠΑ.Σ.
       Η φοίτηση στις ΕΠΑ.Σ. είναι διετής και περιλαμβάνει τις τάξεις Α΄ και Β΄, οι οποίες οργανώνονται σε τμήματα ειδικότητας. Τα προγράμματα διδασκαλίας περιλαμβάνουν μαθήματα τεχνικά  επαγγελματικά και εργαστηριακές ασκήσεις. Η φοίτηση είναι δωρεάν (Α' Τάξη- Β' Τάξη). Τελειώνοντας τη σχολή, με ενδοσχολικές εξετάσεις αποκτάται το πτυχίο ειδικότητας.

Τίτλοι σπουδών ΕΠΑ.Σ. και επαγγελματικοί διέξοδοι
    Στους/στις  απόφοιτους της ΕΠΑ.Σ. χορηγείται πτυχίο επιπέδου 3 της περ. γ΄ της παρ. 1 του άρθρου 6 του Ν.2009/1992, το οποίο τους/τις παρέχει τη δυνατότητα να λάβουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και να εγγράφονται στα Ι.Ε.Κ.  Τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων ΕΠΑ.Σ. καθορίζονται από τις διατάξεις της παρ. 3 του 6 του Ν.2009/1992.
   Αρμόδιο όργανο για τον προσδιορισμό των επαγγελματικών δικαιωμάτων των αποφοίτων των ΕΠΑ.Σ. όπως και όλης της Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, είναι ο Οργανισμός Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης (Ο.Ε.Ε.Κ.), σε συνεργασία με τα αντίστοιχα (ανάλογα με την ειδικότητα), Υπουργεία. Τα επαγγελματικά δικαιώματα των ΕΠΑ.Σ. (& των ΕΠΑΛ) είναι υπό έκδοση. Πληροφορίες στην ιστοσελίδα του ΟΕΕΚ .
   Οι πτυχιούχοι των ΕΠΑ.Σ. μπορούν να εγγράφονται στα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.). Η εγγραφή γίνεται κατά προτεραιότητα σε τμήματα αντίστοιχης ή συναφούς ειδικότητας με την ειδικότητα του πτυχίου τους. Η φοίτηση τότε διαρκεί ένα έτος (2 εξάμηνα). Για την απόκτηση πτυχίου άλλης ειδικότητας των Ι.Ε.Κ., η φοίτηση διαρκεί δύο έτη (4 εξάμηνα). Έχουν επίσης τη δυνατότητα,  να ξαναεγγραφούν στην ΕΠΑ.Σ. για την απόκτηση πτυχίου άλλης ειδικότητας.

Διάγραμμα εκπαιδευτικής ροής

Στην Α΄ τάξη των ΕΠΑ.Σ. εγγράφονται:
1)  Κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού ή Ενιαίου Λυκείου
2)  Όσοι/ες  προάγονται στη Β΄ τάξη των Επαγγελματικών ή Γενικών Λυκείων
3)  Όσοι/ες  έχουν προαχθεί στη Β΄ τάξη του Α΄ κύκλου Τ.Ε.Ε.
4)  Κάτοχοι πτυχίου Α΄ ή Β΄ Κύκλου Τ.Ε.Ε. για την απόκτηση άλλης ειδικότητας
5)  Μαθητές/τριες της Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξης του παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου
6)  Μαθητές/τριες παρελθόντων ετών της Β΄ και Γ΄ τάξης του Γεν. Λυκείου, ΤΕ.Λ., Εν. Λυκείου, Λ.Ε.Ν., ΕΠ.Λ.
7)  Μαθητές/τριες του Β΄ κύκλου Τ.Ε.Ε.
8)  Προαχθέντες/σες της Α΄ και Β΄ τάξης των Γεν. Λυκείων, ΤΕ.Λ., Εν. Λυκείων, ΛΕΝ, ΕΠ.Λ. ημερησίων και εσπερινών.
9)  Προαχθέντες/σες της Δ΄ τάξης του παλαιού εξαταξίου Γυμνασίου
10) Κάτοχοι πτυχίου ΤΕ.Σ. και των ισοτίμων προς αυτές σχολών για την απόκτηση άλλης ειδικότητας
11) Απορριπτόμενοι/ες της Β΄ τάξης ΕΠΑ.Λ.
12) Kάτοχοι  πτυχίου ΕΠΑ.Σ. για την απόκτηση άλλης ειδικότητας
13) Απορριπτόμενοι/ες  μαθητές/τριες της Α' τάξης ΕΠΑ.Σ.
14) Μαθητές/τριες της Γ΄ τάξης Εσπερινού ΤΕ.Λ. για την απόκτηση άλλης ειδικότητας

Στη Β΄ τάξη των ΕΠΑ.Σ εγγράφονται:
1) Οι προαχθέντες/σες από την Α΄ τάξη ΕΠΑ.Σ
2) Από  τη σχολική χρονιά 2009-10 στη Β΄ τάξη ΕΠΑ.Σ εγγράφονται και οι έχοντες/σες πτυχίο Α΄ κύκλου Τ.Ε.Ε. στην ίδια ή σε συναφή ειδικότητα.

Δικαιολογητικά εγγραφής:
1. Αποδεικτικό Σπουδών Α΄ τάξης για εγγραφή σε ΕΠΑ.Σ. ή ενδεικτικό Δ΄ τάξης του παλαιού εξαταξίου γυμνασίου.
2. Πιστοποιητικό του δήμου ή της κοινότητας στα μητρώα των οποίων είναι εγγεγραμμένος/η  ο/η μαθητής/τρια στην περίπτωση που δεν έχει αστυνομική ταυτότητα, ώστε να καταχωρίζονται τα στοιχεία του/της.
3. Υπεύθυνη δήλωση για την κηδεμονία του/της μαθητή/τριας.
4. Υπεύθυνη δήλωση του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας ή του ιδίου/ας αν είναι ενήλικος/η για την ειδικότητα που επιθυμεί να παρακολουθήσει.
5. Υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86, του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας ή του/της ιδίου/ας αν είναι ενήλικος/η, σχετικά με τη διπλή φοίτηση. Η ταυτόχρονη φοίτηση σε ΕΠΑ.Λ. ή σε άλλο σχολείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, ή σε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δεν επιτρέπεται.

Ειδικότητες των ΕΠΑ.Σ.
- ΤΕΧΝΙΤΩΝ ΑΕΡΙΩΝ ΚΑΥΣΙΜΩΝ (Φυσικού Αερίου)
- ΕΡΓΑΛΕΙΟΜΗΧΑΝΩΝ CNC
- ΘΕΡΜΟΫΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΥΝΤΗΡΗΤΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ