ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ
ΕΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΣΧΟΛΗΣ

Προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας
1ο. "Ασφάλεια & Υγιεινή των εργαζομένων μέσα στα ιδιαίτερα εργασιακά τους περιβάλλοντα"

Υπεύθυνη καθηγήτρια:
Χαρέλα Αναστασία/Φιλόλογος-Σύμβουλος Σ.Ε.Π.

με ομάδα μαθητών/τριών των ειδικοτήτων:
Βοηθών Φυσιοθεραπευτών, Φυτοτεχνικών Επιχειρήσεων-Αρχιτεκτονικής Τοπίου, Τεχνικών Αερίων Καυσίμων (Φυσικού Αερίου),  Θερμοϋδραυλικών Εγκαταστάσεων & Συντηρητών  Κεντρικής Θέρμανσης, Τεχνιτών Ηλεκτρολογικών Εγκαταστάσεων

Αφού διερευνήσαμε διεξοδικά  το θέμα μας, το αποτέλεσμα που προέκυψε είναι η παρακάτω συλλογική εργασία :  "Ασφάλεια και Υγιεινή των εργαζομένων μέσα στα ιδιαίτερα εργασιακά τους περιβάλλοντα"
Παρουσίαση του προγράμματος

Καθώς ερευνούσαμε και συλλέγαμε πληροφορίες για την εργασία μας στα πλαίσια  του προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας, ανακαλύψαμε  μια σειρά video για την  εισαγωγή σε διάφορα θέματα Υγιεινής και Ασφάλειας της Εργασίας που δημιουργήθηκαν από την πρωτοβουλία "NAPO", με τίτλο "Safety with a smile" (Ασφάλεια με χαμόγελο). Τα video αυτά  προτείνονται από το Ευρωπαϊκό Γραφείο για την Υγιεινή και Ασφάλεια στην Εργασία και αποτελούν ιδανικά εργαλεία για εκπαιδευτικούς σκοπούς, κυρίως για την εισαγωγή σε θέματα Υγιεινής και Ασφάλειας. Το χαρακτηριστικό τους είναι ότι αξιοποιούν τη "διεθνή γλώσσα των "Cartoons",  με εύληπτο και διασκεδαστικό τρόπο και  έτσι είναι κατάλληλα για μαθητές/τριες από οποιαδήποτε χώρα.  Παραθέτουμε  επίσης  και άλλο χρήσιμο υλικό σχετικό με το θέμα μας.

Βίντεο για την υγιεινή και ασφάλεια στην εργασία:
η "δουλεία" των παιδιών, πρώτες βοήθειες στον εαυτό μας,
όταν δεν εργαζόμαστε με ασφάλεια,
ο Napo ξεκινά εργασία με ασφάλεια, σταματείστε το θόρυβο,
κακοί κραδασμοί, η μονομαχία,  εργασία στα "ψηλά", χωρίς λαβή, στροφή  και χτύπημα, ριζοσπαστική εργονομία,
μοντέρνοι "στρεσογόνοι" καιροί, κίνδυνοι για το περιβάλλον, τοξικά υλικά, εύφλεκτα υλικά,
σήματα κινδύνου, σήματα  απαγόρευσης, σήματα  υποχρέωσης,
σήματα διάσωσης, σήματα πυροπροστασίας
Αναζητήστε πληροφορίες και έγγραφα μέσα από τον Ιστότοπο της Σχολής